Erken emekliliğin maliyetini açıkladı!

Prim gün sayısını dolduran ancak yasa değişikliği nedeniyle emeklilikte yaşa takılanlar için gündeme getirilen erken emeklilikle ilgili çalışmaya karşı çıkan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 60 milyar liralık ek bir maliyete işaret etti.

Şimşek, “Maliye Bakanı olarak açık ve net söylüyorum, Türkiye böyle bir şeyi kaldırabilecek durumda değil” dedi. Şimşek, daha önce “Böyle bir yükü ne bütçe ne de SGK kaldırabilir” diye karşı çıktığı erken emeklilik ile ilgili tavrını net olarak ortaya koydu. Şimşek, “Maliye Bakanı olarak açık ve net olarak tavrımı ortaya koydum. Ancak önümüze bir çalışma gelirse, değerlendirme yaparız. Maliyetini tam olarak hesaplamak zor ama erken emekliliğin şu anda 60 milyar lira en az maliyeti olur” diye konuştu.

'DAHA ZENGİN OLURUZ'
Kademeli emeklilik sistemi nedeniyle bu yıl dahil kadınların 49, erkeklerin de 50 yaşında emekli olduklarını dile getiren Bakan Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi bunu da kaldıralım diyorsunuz ama Türkiye kesinlikle bunu kaldıramaz. Aslında kulağa da hoş gelmiyor. Korkunç geliyor. Bu kadar çok genç emekli olmasa emeklilerimize daha fazla maaş verebilirdik. Bu kaynağı istihdamda kullansak Türkiye daha hızlı zenginleşeceği için hem emekli hem de çalışanlar bu durumdan faydalanacak. Genç emekli ederseniz, cari açık patlar, faizler alır başını gider."