Sigortam Aktif mi? Yatırılmış mı? Nasıl Öğrenilir?

Çoğu vatandaş işe başlandığı andan itibaren anında sigortanın aktifleştiğini düşünür. Bu nedenle sigortalarını kontrol etme ihtiyacını hissetmezler. Ancak kişi nerede işe başlamış olursa olsun mutlaka sigorta girişini ve sigorta ödemelerini düzenli olarak takip etmelidir. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan vatandaşlar kendi sigorta durumlarına dair sorgulama yapabilirler. Sorgulama işlemleri sayesinde vatandaşların mağduriyeti önlenirken sigortasız işçi çalıştırmanın önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Kişiler sigorta sorgulamalarını yaparak primlerinin düzenli olarak ödendiğinden emin olabilirler. Fırsatçıların hızla arttığı günümüzde artık çalışanlar "sigortam başlamış mı, aktif mi" sorularına cevap bulmak için hemen araştırma yapıyorlar.

Sigorta bilgilerinin sorgulanması için önceden Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî web sitesi kullanılıyordu. Ancak yapılan güncelleme ile birlikte sorgulamalar artık Sosyal Güvenlik Kurumu ile entegre olarak hizmet veren e-Devlet kapısı üzerinden online olarak yapılabiliyor. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumunun ALO 170 hattını arayarak da çalışanlar sigorta bilgilerini öğrenebilirler.

e-Devlet üzerinden sigorta sorgulaması nasıl yapılır?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan "SGK Tescil ve Hizmet Dökümü" sayfası üzerinden vatandaşlar sigorta kollarına bağlı olarak sorgulama işlemlerini tamamlayabilirler. e-Devlet üzerinden sigorta sorgulaması için şu adımları takip etmeniz yeterlidir:

Açılan sayfa üzerinden ilk adımda güvenlik adımlarını geçmeniz beklenir. Güvenlik adımlarına ulaşabilmek için "kimliğimi şimdi doğrula" yazısına basın.
Karşınıza kimlik doğrulama sistemi çıkar. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresini ilgili boşluklara yazarak "sisteme giriş yap" yazısına tıklayın.
Ekranda gözüken hizmet dökümü üzerinde kişisel bilgilerin yanında sigorta başlangıç tarihi, çalışılan iş yerine ait bilgiler, sigorta prim ödemelerinin süresi, yıllık kazanç toplamı ve prim ödemeleri ile işten ayrılma tarihlerine ilişkin veriler yer almaktadır.